Home > Our School > Staff List

Staff List

STAFF LIST FROM SEPTEMBER 2023

All school email addresses have the following format: First initial then the staff surname eg jsmith@penair.cornwall.sch.uk

TEACHING STAFF 2023-2024

Headteacher
Mr James Davidson

Deputy Headteachers
Mr R Sharpe
Mrs M Eastburn-Cutts

Assistant Headteachers & other members of the Senior Leadership Team
Kate Finlay (SENCO)
Mr B Crowe
Mrs N Hosking
Mrs G Hakin (SBM)
Mr J Hocking
Mrs H Logan
Mrs L Neesham

Personal Development Leaders (PDLs)
Mr L Trivett Year 7
Miss M Russell Year 8
Ms L Hutchinson Year 9
Mr R Edworthy Year 10
Mr J Greenwood Year 11

Technologies
Ms E Trevennen (HoF)
Mr N Powley (2nd DT)
Mr J Greenwood (2nd IT)
Mrs D Rogers (IT)
Mrs S Cartmill (DT)
Mr B Taylor (DT)
Mr D Atkinson (DT)
Mr A Shirley (DT)
Mrs A McConnell (DT Technician)

English Faculty
Miss J Carlyon (Joint Acting HoF)
Ms T Cocker (Joint Acting HoF)
Miss S Higman
Miss M Russell
Mrs L Hutchinson
Mrs L Gardner
Miss C May
Mr I Buzza-Blackwell
Ms S Terry
Mr A Collins

Expressive Arts
Mrs H Logan (HoF Music)
Ms P Turner (Music)
Miss R Morecock (HoF Art)
Miss K Byrne (Art)
Mrs M Weeks (HoF Drama & Dance)
Miss A White (Drama)
Mrs L Dowling (Drama)

Humanities Faculty
Miss A Maxted (HoF History Maternity)
Mrs T Turuelo (History)
Miss N Roycroft (Temp joint HoF History)
Mrs P Laban (HoF Geography)
Mrs D Roberts (Geography)
Mrs A Blackbourn (Geography)
Mrs N Hosking (Geography)
Mrs T Davies (HoF SMSC)
Dr L Coley (Temp joint HoF History)
Mr M Abrahams (Humanities)
Miss A Wythe (Covering Maternity)

Maths Faculty
Mrs S Stephens (HoF)
Mr G Blackbourn (2nd Faculty)
Mrs M Eastburn-Cutts
Ms M Anderson
Mrs M Duffy
Mrs E Sheffield
Mr G Jessup
Mr M Carnell
Miss P Wright (Maternity)
Mrs N Brooks (Covering Maternity)
Mr P Dunning
Mr M Beckett
Miss C Evans

MFL Faculty
Mrs B Dawson (HoF)
Mr O Rowe
Mrs S Romero

Science Faculty
Miss T Hall (HoF)
Mr A Burnett (2nd)
Ms C Fehrenback
Mrs L McCarthy
Ms T Oakley
Mrs L Parris
Miss S Patterson
Mrs D Webb
Mrs A Eaves
Miss B Mitchell
Dr B Laverock
Miss R Arabin

Sport, Health & Fitness Faculty
Miss J Bales (Joint Acting HoF)
Mrs N Hyde (Joint Acting HoF)
Miss A Bucknole
Mr L Trivett
Mr R Edworthy
Mr L McKinnell

Teaching Practitioners/Cover Supervisors
Miss A White
Mr D Atkinson
Mrs J Schofield
Mrs H Clay
Mrs S Pepin

Designated Safeguarding Lead
Mrs N Hosking

SENCO/Director of Inclusion
Mrs K Finlay

Behaviour Team
Mr J Hocking (SLT)
Mr J Carter (Removal Room Assistant)
Mr J Menday (Removal Room Assistant)

SUPPORT STAFF

Business Manager
Mrs G Hakin

Assistant Business Manager
Mrs L Young

Finance Assistant
Mrs N Gunn

Headteacher’s PA/Office Manager
Ms J Branch

Data Manager/SLT
Mr B Crowe

Exams/Data Officer
Miss D Stephens

Exams Assistant
Mrs V Scrimgeour

School Information Officer
Mrs M Vingoe

Home-School Attendance
Mrs R Rhule

Reception
Mrs E Allan
Mrs N Lavell

Administrators
Mrs N Whipp
Miss K Rendall

HR Advisor
Mrs R Walsh

Careers Co-ordinator
Mrs L Sherwood

Inclusion Manager
Mrs C Daly

Inclusion Co-Ordinator (KS4)
Miss K Rendall

Cadet School Staff Instructor
Mr D Harnett

Clerk to Governors
Mrs A Staines

Premises Staff
Mr M May
Mr L Withecombe
Mr K Godfrey-Porter

Student Welfare Officers
Mrs M Colclough (Year 7)
Mr I Jones (Year 8)
Miss A Griffiths (Year 9)
Mrs A Toms (Y10)
Mrs H Thomas (Year 11)

Technicians
Mrs K Annette (Science)
Mr N Cartmill (DT)
Mr A Hill (IT)
Mrs A McConnell (DT Food)
Miss R Curry (Art)

Teaching Assistants
Mr D Coad
Mr N Curry
Ms L Facey
Miss A Rideout
Mr W Turner
Mr H Fisher
Mrs N Kuzmenko
Miss K Worthington
Mrs C MacKenzie
Miss J Hughes

Reading Intervention/Library Lead
Mr N Swanston

Reprographics
Mr T Mosele